Öne Çıkanlar yalova iyi parti 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.. AK Parti Çekmeköy satılık arsa Çekmeköyde en iyi Anaokulu

Bu haber kez okundu.

2053 Master Planı İle İstanbul’un Suyu Güvende

İSKİ Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı “İçme suyu ve Kanalizasyon Master Planı” ile 2053 yılına kadar İstanbul’da yeterli ve etkin su, atık su ve yağmur suyu hizmetlerinin çevresel, teknik, finansal ve kurumsal olarak sürdürülebilir bir şekilde yürütülmesi amaçlanıyor. Ayrıca kısa, orta ve uzun dönem planlamaları yapılarak, yatırım ve işletme politikasının belirlenmesi hedefleniyor.

26 BİN SAYFALIK 89 AYRI RAPOR HAZIRLANDI

  1. kapsamda plan çalışmalarında çeşitli branşlardaki 34 üst düzey akademik uzman, 17 uluslararası uzman, 163 yerel uzman, farkı disiplinlerde 19 uzman idare personeli görev aldı. Toplam 7 çalıştay, 200’e yakın üst yönetim toplantısı, 1000’e yakın teknik toplantı, yurt içi ve yurt dışı saha/kurum incelemeleri ve eğitimler düzenlendi. Bu çalışmaların sonucunda yaklaşık 26.000 sayfadan oluşan farklı konulardaki planlamalara ışık tutan her biri bağımsız bir proje ağırlığında olan, 89 ayrı rapor hazırlandı.

İMAMOĞLU: BU PLANI UYGULAMAYA SÖZ VERİYORUZ

Planın tanıtım toplantısı, 23 Ağustos’ta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa, İSKİ Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Prof. Dr. Tuğba Ölmez Hancı’nın katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan İmamoğlu; “İSKİ İçme Suyu ve Kanalizasyon Master Planı 2053 yılına kadar İstanbul’da hizmetlerin doğru yürütülmesi için gerekli şartları ortaya koyuyor. İBB olarak bu planı uygulamaya söz veriyoruz, hemşehrilerimizi de dikkatli olmaya, bizi denetlemeye çağırıyoruz.” dedi…

Su, Atık Su, Arıtma (İçme Suyu ve Atık Su), Yağmursuyu Toplama Sistemi, Dereler ve Kurumsal Yapı kısımlarından oluşan Master Plan’ın teknik detayları şöyle:

UYGUN POTANSİYEL SU KAYNAKLARI BELİRLENDİ

-2053 hedef yılına göre İstanbul’un nüfus ve su ihtiyacı senaryoları çalışıldı. Yüksek nüfus büyümesi ve yüksek su ihtiyacı senaryolarına göre gerekli su kaynakları belirlendi.

-Mevcut 17 adet su kaynağı tesisi, 21 adet potansiyel su kaynağı tesisi, planlanan 7 su kaynağı tesisi hidrolik model destekli incelendi. Bunun sonucunda Melen Barajı yapılması durumunda İstanbul’un ek su kaynağına ihtiyacı olmadığı görülmesine rağmen, iklim değişikliği etkilerinden dolayı oluşabilecek yağış azalması senaryolarına göre yapılması gereken tesisler belirlendi.

- Mevcut su dağıtım sistemi elemanlarından 149 adet içmesuyu deposu, 157 adet içmesuyu terfi merkezi, 2.847 km içmesuyu iletim hattı hidrolik model destekli olarak incelendi. Çalışmalar sonucunda kesintisiz su temininin sağlanması ve terfi ile beslenen alanların cazibeli sisteme dönüştürülmesi amacıyla 91 adet içmesuyu deposu, 101 adet pompa grubu, 591 km içmesuyu iletim hattı planlandı.

YENİ ARITMA TESİSLERİ

- Tüm mevcut ham su kaynakları için 2013-2020 yılları arasında 160 parametre için su kalitesi değerlendirmesi yapıldı. Potansiyel su kaynakları için 18 noktadan 12 ay boyunca alınan numunelerden 50 adet parametrenin analizi ve su kalitesi değerlendirmesi yapıldı.

- Mevcut 21 adet içmesuyu arıtma tesisi incelendi, mevcut 8 adet içmesuyu arıtma tesisi için ilave üniteler planlandı. 5 adet konvansiyonel içmesuyu arıtma tesisi ve 2 adet deniz suyu arıtma tesisi planlandı.

ATIKSU TOPLAMA VE ARITMA PLANLAMASI

- 26 adet atıksu toplama havzası, 2.000 km atıksu kolektör hattı ve 41 adet atıksu terfi merkezi hidrolik model destekli olarak incelendi.

- Atıksu toplama sistemleri için 55 adet proje geliştirildi. 623 km yeni atıksu kolektör hattı önerildi.

- 90 adet mevcut evsel atıksu arıtma tesisi incelendi, iyileştirme önerileri hazırlandı.

- 10 adet yeni orta-büyük ölçekli (İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi) İBAAT, 7 adet orta-büyük ölçekli İBAAT’ın kapasite artışı, 6 adet ön arıtma tesisinin ileri teknolojilerle BAT/İBAAT’a dönüşümü planlandı.

- 71 adet yeni kırsal İBAAT planlandı. 62 adet mevcut kırsal AAT’nin kapasite artışı/ İBAAT’a dönüşümü planlandı.

- Avrupa ve Asya yakasında iki adet çamur yakma tesisi planlandı.

TAŞKIN TEHLİKE VE RİSK HARİTALARI OLUŞTURULDU

- 55.950 adet kolektör alt havzası hidrolik model destekli olarak incelendi.

- 2.190 km mevcut kolektör derelerle entegre bir şekilde modellendi. 410 km mevcut kolektör için iyileştirme ve 522 adet ekolojik çözümler içeren sürdürülebilir Kentsel Drenaj Sistemi yapısı önerildi.

- 103 km yeni kolektör güzergahı önerildi.

- Tüm İstanbul’da Yağmursuyu Hatları, vadi tabanları ve dereler için havzalar ve özellikleri belirlendi.

- 2.772 adet dere için 5.247 km dere envanteri oluşturuldu.

- Dere – Yağmursuyu entegre çözümü ve modellemesi yapılarak taşkın tehlike ve risk haritaları oluşturuldu. 102 alt havza için 1.822 km derede uygulama yapılması önerildi.

-İSKİ Taşkın Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi’nin (İTEUS) kurulması için gerekli teknik altyapı oluşturuldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner44

banner43